Opłata za Bitcoin’a jest wielokrotnością najniższego poziomu od stycznia 2018, ale co to oznacza?

Kluczowa metryka w łańcuchu dla Bitcoin Trader spadła do najniższego poziomu od prawie trzech lat, co jest dobre dla bezpieczeństwa sieci.

Bitcoin’s Fee Ratio Multiple (FRM) jest metryką służącą do pomiaru odległości, jaką łańcuchy blokowe muszą pokonać, aby utrzymać obecny poziom bezpieczeństwa wyłącznie poprzez przychody z opłat transakcyjnych.

Według dostawcy usług analitycznych Glassnode, FRM jest powiązany z popytem i spowodowany wyższymi opłatami transakcyjnymi. Jest on obecnie na najniższym poziomie od stycznia 2018 roku.

#Bitcoin Fee Ratio Multiple (FRM) jest na najniższym poziomie od stycznia 2018 roku.

FRM jest powiązany z popytem i jest spowodowany wyższymi opłatami transakcyjnymi.

Niska wartość oznacza zwiększone bezpieczeństwo sieci, zwłaszcza że z czasem maleją nagrody blokowe.

Wykres: https://t.co/qmhvVrjR8O pic.twitter.com/j5PZ27Yfts

– Glassnode (@glassnode) 2 listopada 2020 r.

Dobre dla bezpieczeństwa

Fee Ratio został wykorzystany do udzielenia odpowiedzi na pytanie partnera w Castle Island Ventures, Nic Carter, który zapytał, jaki procent wielkości ekonomicznej Bitcoin’a musielibyśmy zapłacić w opłatach, aby zastąpić nagrody blokowe, gdyby zniknęły jutro.

Obliczono, że około 0,6% wielkości ekonomicznej musiałoby być uiszczane w opłatach, aby utrzymać równoważny poziom bezpieczeństwa sieci. Liczba ta została obliczona poprzez podzielenie dochodów górników przez wolumen transakcji. FRM rozszerza ten zakres, koncentrując się na bezpieczeństwie, stosując następujący wzór;

Przychody górników [Nagroda blokowa + opłaty transakcyjne] / Opłaty transakcyjne

W związku z tym domyślnie mierzy on siłę właściwości składnika aktywów jako magazynu wartości.

Niski FRM sugeruje, że Bitcoin może utrzymać swój obecny budżet bezpieczeństwa (dochody z wydobycia) bez konieczności polegania na dotacji inflacyjnej, podczas gdy wysoki FRM sugeruje, że aby utrzymać obecny budżet bezpieczeństwa, sieć będzie wymagała wysokiej inflacji za pomocą dotacji z nagród blokowych. Wielokrotność ta jest stosowana na zasadzie nagradzania blokowego w cyklu półrocznym, tj. w okresach czteroletnich.

Zbyt niski budżet bezpieczeństwa oznaczałby, że łańcuch byłby niepewny, a jeden zbyt wysoki oznaczałby, że użytkownicy przepłacaliby za jego wykorzystanie.

W tym przypadku, gdy nagrody grupowe zostaną zmniejszone o połowę w maju, łańcuch jest nadal bardzo bezpieczny zgodnie z obecnym pomiarem FRM.

Status hashratu

Inną metryką wskazującą na zdrowie sieci jest wskaźnik haszu Bitcoin, ale jak zauważył Glassnode, spada on w oczekiwaniu na korektę trudności górniczych.

W ciągu ostatnich kilku dni wskaźnik haszyszu Bitcoin’a znacznie spadł, czasami spadając poniżej 100 eksahaszy na sekundę – wartości nie od czerwca.

Jutro dostosowanie trudności górniczych jest zatem szacowany na około -16%.#Bitcoinhttps://t.co/x2jaSY3fql pic.twitter.com/a8GnGRuUU7d

– Glassnode (@glassnode) 2 listopada 2020 r.

Według bitinfocharts.org, hashrat uderzył 17 października z prędkością 157,6 EH/s, ale spadł do obecnego poziomu 114,6 EH/s.

Zmiany te zostały przypisane do końca sezonu mokrego w Chinach, gdzie odbywa się większość wydobycia Bitcoinu. Kiedy deszcze wysychają, podobnie jak tania energia wodna, szczególnie w Syczuanie, co powoduje, że zyski górnictwa są zagrożone, a haszysz spada w miarę wyłączania lub przenoszenia platform wiertniczych. Są to zmiany sezonowe, które zachodzą co roku i nie ma się czym martwić w tym wielkim schemacie rzeczy.

Comments are closed.